Bezpieczeństwo  RSS
Jak sprawnie pokonać rondo?Przejazd przez ronda bywa zmorą początkujących kierowców. Jednak nawet prowadzący z wieloletnim stażem miewają wątpliwości, jak poprawnie pokonywać skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Niepewność budzą takie kwestie, jak pierwszeństwo przejazdu, odpowiedni pas ruchu czy właściwe użycie kierunkowskazów. Oto kilka wskazówek, które warto zapamiętać, aby bezpiecznie i swobodnie jeździć po rondzie.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Linie – nie dla ozdobyPrzekraczanie linii ciągłej pojedynczej lub podwójnej na zakręcie, w pobliżu skrzyżowania czy podczas wyprzedzania to częste zachowania na polskich drogach, mimo że utrzymanie swojego toru jazdy jest jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie znaków poziomych może skończyć się groźną w skutkach kolizją.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpiecznie na nartyDzięki zniesieniu części obostrzeń można już wybrać się na narty. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, w jaki sposób bezpiecznie przewozić sprzęt, jak dostosować styl jazdy do zimowych warunków i co warto ze sobą spakować na podróż w góry.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Zimowe przygotowanie do jazdyW zimie przygotowanie samochodu do jazdy ma szczególne znaczenie, dlatego tak ważne jest przeznaczenie na to odpowiedniej ilości czasu. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają o konieczności oczyszczenia samochodu ze śniegu i lodu, a także o regularnej kontroli stanu wycieraczek czy reflektorów.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Trudne zimowe podjazdyZimą nie trzeba wyjeżdżać w góry, by doświadczyć problemów z pokonaniem stromego wzniesienia. Już oblodzony czy zaśnieżony wyjazd z garażu podziemnego może okazać się wyzwaniem. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej jazdy Renault tłumaczą, jak sobie z tym poradzić. Intensywne opady śniegu czy oblodzenie nawierzchni związane z marznącymi opadami zawsze są utrudnieniem dla kierowców, ale takie warunki mogą sprawić problem zwłaszcza wtedy, gdy musimy pokonać wzniesienie.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Na co zimą powinni uważać kierowcy?Zimą ośnieżone drogi nie są jedynym utrudnieniem dla kierowców. Równie niebezpieczna może okazać się zmienność panujących warunków. Błoto pośniegowe, marznące opady czy roztopy odsłaniające ubytki w nawierzchni – to wszystko stanowi potencjalne zagrożenie. Wielu kierowców w szczególny sposób obawia się jazdy w sezonie zimą. Niepokój budzą w nich jednak przede wszystkim opady śniegu oraz oblodzona nawierzchnia. Tymczasem ostrożność należy zachować również wtedy, gdy śnieg już się rozpuści, a temperatura waha się w okolicach zera.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kawa lub frytki za kierownicą?W związku z obowiązującym zakazem spożywania posiłków w lokalach gastronomicznych wiele osób kupuje dania na wynos. Nie powinno to jednak skłaniać kierowców do jedzenia czy picia podczas prowadzenia pojazdu, ponieważ rozproszenie uwagi może skończyć się wypadkiem drogowym.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Przyszłość bezpieczeństwa na drogach

#zrodlo

Badacze SEAT-a prowadzą pilotażowe testy z wykorzystaniem okularów monitorujących ruch tęczówek. Badania sprawdzają odruchowe zachowania kierowcy poszukującego informacji na desce rozdzielczej. Uzyskane wyniki pomogą stworzyć bardziej intuicyjny samochodowy system multimedialny oraz ulepszyć aplikacje mobilne.

Tagi: Seat, ADAC
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak być dobrze ubranym kierowcą?

#zrodlo

Strój kierowcy ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Nieodpowiednie buty, zsuwająca się na oczy czapka czy maseczka, kurtka krępująca ruchy - to wszystko może utrudniać prowadzenie pojazdu. Nieodpowiedni strój może rozpraszać kierowcę, ograniczać widoczność czy utrudniać sterowanie pojazdem. Ryzyko takiej sytuacji wzrasta zimą, gdy nosimy więcej warstw odzieży, nierzadko ciężkiej i ograniczającej ruchy.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, czy jesteś gotowy do wyjazdu na Święta?Choć w tym roku zalecane jest spędzanie okresu świątecznego w małym gronie, dla wielu nie oznacza to rezygnacji z wyjazdu w tym czasie. Jak przygotować się do podróży, by zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze? W nadchodzące święta urządzanie dużych rodzinnych spotkań będzie niemożliwe, ale wciąż wiele osób, np. tych pracujących z dala od najbliższych, planuje podróżować w tym okresie do domu. Większe natężenie ruchu, pośpiech, stres, trudne warunki atmosferyczne – to wszystko nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jazda na zderzaku i inne przejawy agresji na drodzeW projekcie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym znalazł się zakaz „jazdy na zderzaku” na autostradach i drogach ekspresowych. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z agresywnymi zachowaniami na drodze i dlaczego „jazda na zderzaku” jest groźna zwłaszcza zimą.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Parkowanie równoległe krok po krokuW okresie przedświątecznym parkowanie w pobliżu sklepów może być wyzwaniem. Wielu kierowców obawia się jednak parkowania równoległego, co często ogranicza wybór miejsc parkingowych. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, na co zwrócić uwagę podczas parkowania „na kopertę”. Rozpoczął się czas przedświątecznych zakupów. Wiele osób, chcąc uniknąć tłumów, wybiera mniejsze sklepy, w pobliżu których nie zawsze łatwo jest zaparkować.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Trybunał zbada konstytucyjność dożywotniego odbierania prawa jazdy


Odbieranie na zawsze uprawnień do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi to – obok czasowego zatrzymywania prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości – jeden z głównych elementów tzw. ustawy o pijanych kierowcach z 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 541). Choć nowe przepisy miały przede wszystkim oddziaływać prewencyjnie i przynieść skutek w postaci wzrostu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to od początku towarzyszyły im wątpliwości natury konstytucyjnej.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki

#zrodlo
Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego. W piątek weszło w życie nowe prawo o ruchu drogowym, które umożliwia to, a także m.in. zachowanie dotychczasowego polskiego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jazda bez prawa jazdy czy kłopoty kierowców? Są obawy o niespójność danych w rejestrach


Od soboty będziemy mogli poruszać się autem bez prawa jazdy w kieszeni. Powiaty jednak alarmują premiera, że dla części kierowców ten eksperyment może się źle skończyć.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Pierwsze przymrozki

#zrodlo

Nawet niewielkie przymrozki potrafią być zagrożeniem dla bezpieczeństwa jazdy. Zjawisko to może negatywnie wpływać na widoczność oraz zwiększać ryzyko poślizgu. Spadek temperatury powietrza poniżej zera może nagle skomplikować życie kierowców. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, o czym należy pamiętać w związku z pojawianiem się przymrozków.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Sejm uchwalił nowelę ustawy o drogach publicznych

#zrodlo
Umożliwienie ruchu ciężarówek o dopuszczalnym nacisku do 11,5 tony na oś napędową po drogach publicznych bez zezwolenia, zakłada nowelizacja ustawy o drogach publicznych, którą w piątek uchwalił Sejm.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Sejmowa komisja proponuje jedną poprawkę doprecyzowującą do ustawy o drogach


Umożliwienie ruchu ciężarówek, o dopuszczalnym nacisku do 11,5 tony na oś po drogach publicznych bez zezwolenia, zakłada projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych, do którego sejmowa komisja zaproponowała jedną doprecyzowującą poprawkę.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Kierowca będzie musiał ustąpić pierwszeństwa wchodzącemu na przejście. Rząd przyjął projekt zmian prawa drogowego

#zrodlo
Większość zaakceptowanych wczoraj przez Radę Ministrów rozwiązań miała obowiązywać od 1 lipca br., ale lepiej późno niż wcale. Zwłaszcza że celem najważniejszej nowości w nowelizacji prawa o ruchu drogowym jest wzmocnienie ochrony pieszych na pasach.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Zmiany w prawie drogowym: Piesi z pierwszeństwem przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię. Co jeszcze się zmieni?

#zrodlo
Piesi będą mieli pierwszeństwo przy wchodzeniu na przejście przez jezdnię, jednocześnie przy przechodzeniu będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych - zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Jesienne wschody i zachody niebezpieczne dla kierowcówW krótkie jesienne dni wiele osób podróżuje w porze wschodu lub zachodu słońca. W takich warunkach, zwłaszcza na drogach przebiegających w kierunku wschód-zachód, łatwo o oślepienie kierowcy promieniami słonecznymi. Może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, dlatego ważne jest m.in. posiadanie dobrych okularów przeciwsłonecznych i dbanie o czystość szyb w samochodzie.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Całe miasto strefą tempo 30?Coraz więcej europejskich samorządów obejmuje ograniczeniem prędkości do 30 km/h teren całego miasta. Niedawno stało się tak w Bilbao, od 2021 r. taki limit będzie obowiązywał na większości ulic Brukseli, podobne rozwiązanie planowane jest też w Paryżu. Celem jest poprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Nikt nie spodziewa się jesiennego poślizgu?

#zrodlo

Jesienne warunki na drodze często powodują zwiększone ryzyko poślizgu. Koła samochodu mogą utracić przyczepność z powodu deszczu, zbutwiałych liści czy czarnego lodu pokrywającego jezdnię. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, jak zapobiegać związanym z tym zagrożeniom.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Ostrożnie w pobliżu cmentarzy!W tym roku tradycyjne wizyty na grobach bliskich mogą rozłożyć się na kilka dni przed i po 1 listopada. Mimo to kierowcy powinni w najbliższym czasie być przygotowani na zwiększony ruch w pobliżu cmentarzy. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią, w jaki sposób możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo w tych dniach. W związku z pandemią pojawiają się apele o odwiedzanie cmentarzy w innym terminie niż tradycyjny 1 listopada. Już w najbliższych dniach kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność w pobliżu tych miejsc. O czym należy pamiętać?

Tagi: Mini, Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Czy jesienny nastrój zwiększa ryzyko wypadku?Nastrój kierowcy ma znaczenie podczas prowadzenia samochodu. Bezpieczeństwu nie sprzyja ani przygnębienie, ani nadmierna ekscytacja – najbardziej optymalny jest stan równowagi. Jak można wykorzystać tę wiedzę, by unikać zagrożenia na drodze?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, o tym pamiętaj jesienią!Panujące jesienią warunki pogodowe niejednokrotnie utrudniają bezpieczną jazdę, dlatego potrzebne jest odpowiednie przygotowanie samochodu. Kierowcy powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na stan wycieraczek, reflektorów czy akumulatora. Jesienią warunki do jazdy samochodem często są dalekie od ideału – deszcz, błoto, mgła, coraz krótsze dni nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze.

Tagi: MG, Akumulator
Źródło: moto-przestrzen.pl

Auta jadą szybko, bo zmiany w prawie wyhamowały


Propozycje rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na drogach nie spodobały się samorządowcom z powodów finansowych.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Jesienne wyzwania na drodzeOpadające na jezdnię liście, deszcz, duże różnice temperatur w ciągu doby – jesień to dla kierowców bardzo wymagająca pora roku. Dlatego warto przeprowadzić sezonowy przegląd samochodu i dostosować styl jazdy do panujących warunków. Oto 10 wskazówek, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróżowania autem w najbliższych miesiącach.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zachować się na skrzyżowaniu równorzędnym?

#zrodlo

Skrzyżowania równorzędne to we współczesnych miastach niezbyt częsty widok, dlatego wielu kierowców nie potrafi się właściwie zachować w takim miejscu. Podstawą jest przestrzeganie zasady prawej ręki. O czym jeszcze należy pamiętać?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Wydajemy pieniądze na fotoradary, ale ściągalność jest marna

#zrodlo
Przedstawiciele resortów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych tłumaczyli się wczoraj w Sejmie z funkcjonowania systemu fotoradarów. Nie potrafili przestawić szczegółowych pomysłów na poprawę sytuacji oprócz zwiększenia liczby urządzeń. Tymczasem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym już teraz nie jest w stanie obsłużyć wszystkich spraw. W rezultacie mandaty są ściągane tylko od co drugiego kierowcy.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Polecamy
Objawy zużycia docisku sprzęgła. Kiedy trzeba go wymienić?


Docisk to bardzo ważny element układu sprzęgła, który pozwala odpowiednio docisnąć tarczę sprzęgła do koła zamachowego. To z kolei sprawia, że możliwe jest przeniesienie momentu obrotowego z silnika na koła. Zużyty docisk w bezpośredni sposób przekłada się więc na płynność poruszania się auta. Zużyty docisk sprzęgła – po czym go rozpoznać? Kiedy należy wymienić docisk […]

Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama

Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami