Bezpieczeństwo  RSS
Zachowajcie ostrożność w pobliżu ciężarówekW 2018 r. w wypadkach z udziałem samochodu ciężarowego o masie powyżej 3,5 t w Unii Europejskiej zginęło 3310 osób. Połowa ofiar takich zdarzeń to osoby podróżujące autami osobowymi*, dlatego kierowcy tych aut powinni zachować szczególną ostrożność w pobliżu samochodów ciężarowych. Wypadki z udziałem samochodów ciężarowych o masie powyżej 3,5 t pochłonęły w 2018 r. 3310 ofiar w Unii Europejskiej.

Tagi: Aro
Źródło: moto-przestrzen.pl

W wózkach widłowych raczej nie podkręca się licznika

#zrodlo
Procedurze związanej z wymianą drogomierza podlegać będą wyłącznie pojazdy, które trzeba rejestrować. Przewiduje to przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 110 ze zm.).

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Kierowco, uważaj na dzieci!Od połowy maja zniesiono związane z pandemią ograniczenia w poruszaniu się dzieci bez opieki dorosłego. Część uczniów wraca również do szkół. Dla kierowców oznacza to konieczność zachowania wzmożonej czujności. Co roku najwięcej wypadków drogowych z udziałem dzieci ma miejsce w ciepłych miesiącach.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Trzymaj się swojego pasa!Jazda po wyznaczonym pasie ruchu to podstawa bezpiecznego pokonywania zakrętów. Wyjeżdżanie kierowcy poza jego pas grozi zderzeniem czołowym. Wiele osób zapomina również, że mają obowiązek trzymać się własnego pasa nawet w sytuacji, gdy na jezdni nie namalowano wyznaczających go linii.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak przygotować samochód do jazdy po dłuższej przerwie?

#zrodlo

W ostatnim czasie na całym świecie drogi opustoszały – według niektórych szacunków do takich miast, jak Madryt, Paryż, Berlin czy Rzym wjeżdżało o ok. 75% mniej pojazdów, a ruch transgraniczny zmniejszył się wręcz o ok. 80%. Obecnie powoli wracamy do normalności, co wiąże się również z częstszym korzystaniem z aut.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Uważaj na miejskie rowery

#zrodlo

Znaczna część niebezpiecznych sytuacji z udziałem kierowców aut osobowych i rowerzystów jest skutkiem nieuwagi, np. przy skręcaniu w poprzeczną ulicę czy nawet otwieraniu drzwi samochodu. Po okresie zakazów na ulice wróciły rowery miejskie, dlatego trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają, jak kierowcy mogą zadbać o bezpieczeństwo swoje i rowerzystów.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Uwaga na gwałtowne opady!Podczas burzy wielu kierowców najbardziej obawia się piorunów, ale skutkiem nawałnicy jest również zwiększone ryzyko poślizgu. Niebezpieczny jest zwłaszcza początek opadów, gdy woda łączy się z zanieczyszczeniami znajdującymi się na drodze. Kierowcy muszą również uważać, wjeżdżając w stojącą na jezdni wodę. Maj uznaje się za początek sezonu na burze. Wiążą się one z wieloma niebezpieczeństwami dla kierowców.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Do wypadku wystarczy jeden pojazd

#zrodlo

Mniejszy ruch na drogach nie oznacza, że znika ryzyko wypadku. Często w niebezpiecznym zdarzeniu bierze udział tylko jeden pojazd. W takich okolicznościach zginęła co trzecia ofiara wypadków drogowych w Unii Europejskiej. W ostatnich tygodniach można zaobserwować bezprecedensowe zmniejszenie się ruchu na polskich drogach. Niestety, aby doszło do tragedii, wystarczy tylko jeden pojazd.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Ponad 60 uwag do nowelizacji "kodeksu drogowego". Na jakie zmiany muszą przygotować się kierowcy?

#zrodlo
Ponad 60 uwag różnego rodzaju instytucji i osób fizycznych zgłoszono do zaproponowanego przez resort infrastruktury projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Projekt zakłada m.in. odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Rozmowa lub sms może poczekaćWielu kierowców nie przestrzega zakazu korzystania z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy. Podczas odbierania telefonu, wybierania numeru oraz czytania lub pisania SMS-ów kierowca odrywa wzrok od drogi, co ponad dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Niebezpieczne jest również nieprawidłowe trzymanie kierownicy i rozproszenie uwagi związane z rozmową przez telefon.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Drogi bardziej bezpieczne dzięki innowacjom

#zrodlo

Przez ostatnich 35 lat liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych zmniejszyła się o 80%. Stało się to m.in. dzięki regulacjom prawnym oraz upowszechnieniu takich innowacji jak udoskonalone pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. W przyszłości dalszą poprawę bezpieczeństwa mogą przynieść samochody autonomiczne – w badaniu opinii społecznej szansę na to dostrzega 58% respondentów.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Najwięcej wypadków przy dobrej pogodzie

#zrodlo

Wiosenna aura może osłabiać czujność kierowców. Choć przy dobrych warunkach atmosferycznych nic dodatkowo nie ogranicza widoczności i zmniejsza się ryzyko wpadnięcia w poślizg, kierowców gubi nadmierna pewność siebie. W zeszłym roku aż 20 281 wypadków zdarzyło się przy dobrej pogodzie.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Pusta droga to nie tor wyścigowyWedług GDDKiA w ostatnich tygodniach spadek ruchu na drogach krajowych wyniósł nawet 61% (dane dla niedzieli 29 marca br.). Niektórych kierowców opustoszałe drogi zachęcają niestety do jazdy z wyższą prędkością, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Tagi: Kia, GDDKiA
Źródło: moto-przestrzen.pl

Będzie zmniejszony limitów prędkości na drogach? Eksperci: Warto to zrobić, aby odciążyć służbę zdrowia


Aby odciążyć służbę zdrowia w czasie pandemii koronawirusa SARS-COV-2, konieczne jest chociażby czasowe zmniejszenie limitów prędkości na drogach - oceniają eksperci i naukowcy, którzy zwrócili się w tej sprawie z wnioskiem do szefów resortów zdrowia i infrastruktury.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Dlaczego stres robi z nas gorszych kierowców?Obecna sytuacja jest dla wielu osób źródłem stresu. Wpływa on na naszą zdolność do prowadzenia samochodu. Stres pogarsza naszą koncentrację, a w przypadku osób, które reagują złością na sytuacje stresowe, może zwiększać ryzyko niebezpiecznych zachowań, np. przekraczania prędkości. Jak radzić sobie ze stresem za kierownicą?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Zmiana terminu na obowiązkową rejestrację sprowadzonego samochodu

#zrodlo
Projekt ustawy z pakietu tarczy antykryzysowej zakłada wydłużenie z 30 do 180 dni czasu na obowiązkowe zarejestrowanie używanych samochodów sprowadzonych do Polski w UE.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Zanim odpalisz silnikWłaściwe przygotowanie się do jazdy to ważny warunek bezpieczeństwa, mimo to część kierowców przed jej rozpoczęciem pomija wiele kluczowych czynności. Oszczędzanie czasu na ustawieniu fotela czy lusterek może jednak zwiększać ryzyko wypadku oraz wpływa na stopień ochrony kierowcy przed obrażeniami, gdyby do takiego zdarzenia doszło.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak bezpiecznie podróżować w czasie pandemii?

#zrodlo

Praktycznie cały świat dotknięty jest skutkami pandemii koronawirusa. Wprowadzone obostrzenia zalecają pozostanie w domu i minimalizowanie kontaktu z innymi. Należy pamiętać, że w Polsce każdy, kto miał kontakt z zainfekowaną osobą podlega obowiązkowej kwarantannie, co oznacza, że nie może podróżować, również samochodem. Jak zachować się w sytuacji, kiedy zaistnieje konieczność jazdy samochodem przez osobę nie poddaną kwarantannie?

Tagi: Mini
Źródło: moto-przestrzen.pl

Śląskie: Zamknięcie granicy utrudnieniem dla polskich górników zatrudnionych w Czechach


Przywrócenie kontroli granicznych i zamknięcie ruchu na mniejszych przejściach utrudniło dotarcie do pracy polskim górnikom zatrudnionym w czeskich kopalniach - wynika z informacji branżowego portalu nettg.pl. Portal szacuje, że we wtorek do pracy może nie przyjść nawet 500 górników.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Jak dokładnie sprzątasz wnętrze auta?Wielu kierowców regularnie odwiedza myjnię, ale zapomina o dokładnym czyszczeniu wnętrza samochodu. Z tego powodu na kierownicy, dźwigni zmiany biegów czy w bagażniku gromadzi się wiele drobnoustrojów. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas sprzątania.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Horała zapowiada spotkania z lokalnymi społecznościami ws. nowych tras kolejowych dot. CPK


Po formalnym zakończeniu przyjmowania uwag dot. nowych linii kolejowych i drogowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozpoczną się spotkania z lokalnymi społecznościami na temat zgłoszonych uwag - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Tagi: Olej
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Ustąp pierwszeństwa na przejściu

#zrodlo

Choć główną funkcją przejścia dla pieszych jest umożliwienie bezpiecznego przedostania się na drugą stronę ulicy, to właśnie na pasach ginie najwięcej pieszych – w 2018 r. w takich okolicznościach śmierć poniosło aż 271 osób. Za najwięcej wypadków wśród pieszych są odpowiedzialni kierujący samochodami osobowymi, choć sprawcami takich zdarzeń bywają również motocykliści czy rowerzyści. O problemie nieustępowania pierwszeństwa pieszym opowiada spot „I Ty jesteś pieszym” zrealizowany we współpracy z Renault Polska.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Uber pojedzie na legislacyjnej protezie


Rząd nie zdąży z przepisami, więc myśli o zwolnieniu kierowców z obowiązku posiadania kas fiskalnych pod warunkiem, że transakcje będą wyłącznie bezgotówkowe.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Kategorie prawa jazdy. Sprawdź ile musisz mieć lat, żeby je uzyskać

#zrodlo
W tekście znajdziesz odpowiedzi na pytania, jakie pojazdy można prowadzić w poszczególnych kategoriach oraz w jakim trzeba być wieku, żeby móc zdać egzamin i je prowadzić.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Niejasne przepisy o ruchu drogowym: Starostowie mogą nakładać kary, ale tego nie robią

#zrodlo
Tysiąc złotych – taką karę mogą od stycznia nałożyć starostowie za nieterminowe zarejestrowanie pojazdu lub niepoinformowanie o zbyciu lub nabyciu samochodu. Ale nie nakładają. Powód? Ich zdaniem regulacje są niejasne, brakuje rąk do pracy, a rząd nie udziela im wsparcia.

Tagi: Aro
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Na drodze w czasie wichuryWystępowanie wiatru ma duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Silny wiatr jest w stanie zepchnąć auto z toru jazdy oraz sprawić, że na jezdni pojawią się przeszkody takie jak połamane gałęzie. Jak w takich warunkach powinien zachować się kierowca? Porady przygotowali trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

W Warszawie motocykliści będą mogli jeździć po buspasach


W Warszawie motocykliści będą mogli jeździć po buspasach - ogłosił we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zmiany w organizacji ruchu i oznakowaniu będą wprowadzane w kwietniu i w maju na wszystkich stałych buspasach w stolicy.

Tagi: Warszawa
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Czy chrapanie ma coś wspólnego z prowadzeniem samochodu?Z pozoru nieszkodliwe chrapanie może być objawem bezdechu sennego. Choroba prowadzi do braku koncentracji i senności, co może skutkować nawet zaśnięciem za kierownicą. Chrapanie podczas snu może być uciążliwe dla osoby chrapiącej i jej otoczenia, ale to wcale nie największy problem związany z tą dolegliwością. Należy ona do objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).

Źródło: moto-przestrzen.pl

Niebezpieczna mikrodrzemkaZderzenie z przeszkodą czy kolizje z innymi uczestnikami ruchu to tylko niektóre z konsekwencji, jakimi może skończyć się nawet najmniejsza utrata czujności podczas jazdy, spowodowana często zmęczeniem. W trosce o bezpieczeństwo i komfort kierowcy oraz pasażerów, wszystkie modele Skody wyposażone są w innowacyjne rozwiązania, które mają na celu wspierać kierowcę i uchronić go przed takimi sytuacjami.

Tagi: Skoda
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowca i pieszy z FOMO

#zrodlo

FOMO (ang. Fear of Missing Out) oznacza lęk, że nie jesteśmy na bieżąco z informacjami w mediach społecznościowych. To ważny problem społeczny, który wpływa również na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Kierowca z FOMO może w czasie jazdy być bardziej skłonny do korzystania z Facebooka czy Instagrama albo odczytywania wiadomości w komunikatorach. W ten sposób sprawia, że ponad dwukrotnie wzrasta ryzyko wypadku. Korzystanie z telefonu jest niebezpieczne także w przypadku pieszych.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

reklama


Polecamy
Jak posprzątać wnętrze samochodu, aby uchronić się przed drobnoustrojami?


Jak posprzątać wnętrze samochodu, aby uchronić się przed drobnoustrojami? Panująca epidemia Covid-19 zmusza nas do tego, aby zastosować się do nadmiernych środków ostrożności. Szczególnie teraz powinniśmy zadbać o dokładne czyszczenie wnętrza samochodu. Na kierownicy, dźwigni zmiany biegów czy w bagażniku gromadzi się wiele drobnoustrojów. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią, na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas […]

Tagi: Renault
Źródło: bezpiecznapodroz.org

Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami