Bezpieczeństwo  RSS
Elektryczne hulajnogi czekają na przepisy. Obywatele zabrali głos w sprawie UTO

#zrodlo
Są projekty ważniejsze, bardziej kontrowersyjne czy mocniej ingerujące w życie jednostek. Jednak żaden tak nie zmobilizował obywateli do wyrażenia opinii jak prawo dotyczące UTO.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

O czym kierowca powinien pamiętać jesienią?W 2018 r. właśnie w październiku miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. W jaki sposób kierowcy powinni dostosować się do tych zmian? Eksperci Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault wskazują, na co zwrócić uwagę.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie blokuj skrzyżowania i pasów!Skrzyżowanie zablokowane przez samochód, który nie zdążył przez nie przejechać np. przed zmianą świateł, to częsty widok. Perspektywa mandatu nie zawsze wystarczy, by zapobiegać takim zachowaniom kierowców. W Szczecinie testowane są tzw. yellow boxy, na które nie można wjechać, jeśli nie ma możliwości opuszczenia tego miejsca.

Tagi: Mandat
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zadbać o akumulator samochodu latem?

#zrodlo

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że największe problemy z akumulatorem pojawiają się wraz z nadejściem pierwszych przymrozków. Tymczasem rekordowe letnie upały, które towarzyszą nam od kilku lat, mogą być równie kłopotliwe i znacząco wpływać na żywotność akumulatora. Jak zatem zwiększyć jego sprawność latem? Podpowiada zespół Norauto.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Piątki i soboty najbardziej niebezpieczneCzy wraz z początkiem weekendu na drogach robi się spokojnie? Niestety, to właśnie wtedy jest najbardziej niebezpiecznie: w piątki ma miejsce najwięcej wypadków, a w soboty ginie w nich najwięcej osób. Od piątkowego popołudnia ruch, zwłaszcza na drogach poza miastem, zwiększa się – wiele osób podróżuje, by odwiedzić rodzinę, spotkać się ze znajomymi czy odpocząć po tygodniu pracy.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Selfie, które poprawi bezpieczeństwo w aucieOd czasu, gdy pojawiły się smartfony, zdjęcia typu selfie kompletnie zawładnęły mediami społecznościowymi. Volvo Cars postanowiło wykorzystać tę nutkę próżności, która wielu z nas skłania do uwieczniania swojej twarzy w przeróżnych okolicznościach przyrody. Volvo Cars przeanalizuje tysiące zdjęć ludzi, którzy zrobili sobie fotkę siedząc w aucie. Eksperci sprawdzą, jakie najczęściej błędy popełniamy zapinając pasy bezpieczeństwa. Oto jak się dołączyć do tej akcji.

Tagi: Smart, Volvo
Źródło: moto-przestrzen.pl

Nie pal za kierownicą!Do nałogowego palenia papierosów wciąż przyznaje się blisko co czwarta osoba dorosła w Polsce (24%). Wielu kierowcom zdarza się robić to również podczas prowadzenia samochodu. Szkodzi to nie tylko zdrowiu palacza i pozostałych osób w aucie, lecz także bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpiecznie do pracy i szkołyPo powrocie mieszkańców z wakacji ruch na ulicach miast wrócił do zwiększonego natężenia. To właśnie w terenie zabudowanym dochodzi do większości wypadków z udziałem pieszych czy rowerzystów. Jak zapewnić sobie oraz innym bezpieczną drogę do miejsca pracy czy nauki?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczne dziecko w samochodzieRok szkolny rozpoczął się na dobre. Najczęstszym sposobem, w jaki dzieci dostają się do szkoły, jest przyjazd autem rodziców.  Niestety, dwie trzecie z nich nie jest poprawnie przewożonych – informuje brytyjska organizacja Child Seat Safety. Najmłodsi nie jeżdżą w obowiązkowych fotelikach, a ich rodzice zapominają, że milusińscy potrzebują szczególnej uwagi w trakcie podróży. Co należy zrobić, by nasze dziecko było bezpieczniejsze w trakcie jazdy?

Tagi: Seat
Źródło: moto-przestrzen.pl

Powrót z wakacji bez pośpiechuNadszedł czas powrotu z urlopów. Jak zadbać o to, żeby bezpiecznie dotrzeć do domu? Przede wszystkim ważny jest brak pośpiechu i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Najwięcej osób ginie w wypadkach, których przyczyną była właśnie nadmierna prędkość.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Egzamin na prawo jazdy. Koniec z bardzo trudnymi manewrami lub obecnie niemożliwymi do wykonania


Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach. Według legislatorów z Ministerstwa Infrastruktury, wkrótce egzaminy mają być łatwiejsze, wolne od korupcji i mniej stresujące dla kursantów.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Menu dla polskich kierowcówPodczas całodziennej podróży samochodem człowiek może spalić nawet 1000 kalorii, co jest porównywalne z 50-minutowym treningiem biegacza. Niewłaściwa dieta może bezpośrednio wpłynąć na samopoczucie i poziom koncentracji, które w przypadku kierowców mają bardzo duże znaczenie. Poniżej przedstawiamy reguły żywieniowe zalecane osobom wybierającym się w dłuższą wyprawę autem.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczniej w czystym samochodzieŚwieżo umyty samochód nie tylko lepiej się prezentuje – czyste szyby, lusterka i światła to warunek bezpiecznej jazdy. Kierowca powinien zadbać o to zwłaszcza przed wyjazdem w dłuższą trasę. Jednym z podstawowych warunków naszego bezpieczeństwa na drodze jest to, żebyśmy mieli dobrą widoczność i sami byli dobrze widoczni.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Od dziś nowe znaki o odcinkowym pomiarze prędkości. Będą bardziej czytelne?


Przepisy dotyczące nowych znaków informujących o odcinkowym pomiarze prędkości weszły w życie we wtorek 13 sierpnia. Zdaniem resortu infrastruktury bardziej czytelne oznakowanie ma pomóc rozróżnić znaki odcinkowego pomiaru prędkości od punktowego.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Funkcjonalności pomagające w podróży z dzieckiemJak podróżować z dzieckiem, aby zachować jednocześnie maksymalną koncentrację podczas prowadzenia auta? Czy istnieją udogodnienia, które pomagają w rodzinnym podróżowaniu dostępne w wyposażeniu samochodu? I czy długie podróże wakacyjne mogą odbyć się w bezpiecznej, spokojnej i pozytywnej atmosferze? Skoda prezentuje funkcjonalności, które pomagają podczas codziennej i wakacyjnej jazdy z dziećmi.

Tagi: Skoda
Źródło: moto-przestrzen.pl

Za kierownicą w klapkach lub boso – to niebezpieczne!Zwłaszcza latem zdarza się, że kierowcy prowadzą samochód w nieodpowiednim obuwiu, takim jak klapki czy sandały na koturnie, a czasem nawet próbują obsługiwać pedały gazu czy hamulca bosymi stopami. Grozi to jednak wypadkiem. Jakie buty założyć, zanim wsiądziemy za kierownicę?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Pamiętaj o odpoczynkuWiele osób decyduje się na zagraniczne podróże samochodem, nawet jeśli oznacza to przejechanie ponad tysiąca kilometrów w jedną stronę. W przypadku, gdy planujemy podróż trasą, której pokonanie zajmie kilkanaście godzin, warto wcześniej zaplanować nocleg. Zmęczenie i senność za kierownicą zwiększają ryzyko wypadku.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Doskonalenie techniki jazdy za kierownicą auta na prądJako pionier w dziedzinie bezpieczeństwa, Mercedes-Benz systematycznie organizuje w Polsce szkolenia doskonalenia techniki jazdy z serii Safety Experience. Ich program łączy ćwiczenia, które pozwalają „zrozumieć” zachowanie auta w podbramkowych sytuacjach, z unikalną wiedzą na temat działania najnowszych systemów wspomagających.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak przetrwać upał za kierownicą?Przechodzące przez Polskę fale upałów mogą nie tylko stanowić zagrożenie dla zdrowia, lecz także utrudniać bezpieczną jazdę samochodem. Wysokie temperatury powietrza sprzyjają uczuciu zmęczenia i rozdrażnienia, co negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia auta. Groźne może być także odwodnienie. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą kierowcom, jak postępować w czasie upałów.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak przygotować samochód na wyjazd wakacyjny?Przyszedł ten długo wyczekiwany moment – zaczęły się wakacje! Do wyjazdu na upragniony odpoczynek musimy się wcześniej odpowiednio przygotować. Jak zaplanować podróż? Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie, aby na wakacyjne wojaże wybrać się bez stresu i obaw?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Młodzi kierowcy wyjątkowo niebezpieczniKierujący poniżej 25 r.ż. charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Choć niedawno zmieniły się przepisy związane z prawem jazdy, to wciąż nie zaostrzono zasad dla nowych kierowców, którzy często znajdują się właśnie w grupie wiekowej 18-24.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Przymusowe badanie na trzeźwość... za zgodą?


W marcu 2010 r. R.S., obywatel Węgier, brał udział w bójce przed klubem nocnym. Został później zatrzymany, prowadząc samochód. Odmówił poddania się badaniu alkomatem przesiewowym, został zatrzymany w celu przesłuchania i przetransportowany do szpitala w celu wykonania testu na obecność substancji odurzających oraz alkoholu we krwi i w moczu. W szpitalu poinformował lekarza, że nie jest w stanie oddać moczu. Policjanci poprosili służbę medyczną o założenie R.S. cewnika i pobranie krwi.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?Wakacje to nie tylko czas beztroskiej zabawy. Właśnie w letnich miesiącach dzieci są uczestnikami największej liczby wypadków drogowych. Sprzyja temu częstsze przebywanie na zewnątrz oraz podróże. Jak kierowcy mogą zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Bezpieczny wyjazd wakacyjnyWakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jazda na suwak w końcu z doczeka się przepisów


Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi wreszcie długo oczekiwane zmiany w prawie o ruchu drogowym. Pierwsza dotyczy usankcjonowania tzw. jazdy na suwak, która pozwala upłynnić ruch w sytuacji, gdy wiele aut dojeżdża do zwężenie drogi. Polega ona na tym, że samochody poruszające się pasem, który zanika, jadą nim do samego końca, a następnie są naprzemiennie wpuszczane przez pojazdy z sąsiedniego pasa.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Baner na przyczepie bezpański? Kto zapłaci miastu karę za reklamę przy drodze?


Za bezprawne umieszczenie przyczepy z reklamą przy drodze może zapłacić nie tylko właściciel przyczepy, ale także osoba, której przyczepę na reklamę użyczono – wynika z wyroku WSA w Poznaniu.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Sejm: projekt wprowadzający mobilne kontrole pojazdów trafi pod głosowanie


Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym wprowadzający mobilne kontrole techniczne pojazdów trafi pod głosowanie w Sejmie. W środę podczas drugiego czytania posłowie nie zgłosili do niego poprawek.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Hulajnogi elektryczne w końcu z przepisami. Pojedziesz po chodniku, ścieżce i ulicy


Resort infrastruktury ureguluje wreszcie w kodeksie drogowym kwestię elektrycznych hulajnóg. Będą one traktowane w sposób zbliżony do rowerów.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Czy można zażądać informacji dotyczącej przeprowadzonej kontroli drogowej


Dane o pojeździe policyjnym, kontrolujących funkcjonariuszach oraz o videorejstarcji kontroli drogowej są informacją publiczną i mogą zostać udostępnione na wniosek – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych: Będą traktowane jak rowery i będą miały ograniczenia prędkości


Hulajnogi będą traktowane jak rowery i będą musiały poruszać się tak jak one, czyli drogami dla rowerów - poinformował w piątek wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Dodał, że prędkość hulajnóg będzie ograniczona do 25 km/h.

Tagi: Dodge, Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

reklama


Polecamy
Październik najniebezpieczniejszym miesiącem na drogach – o tych rzeczach powinieneś pamiętać jesienią


Październik najniebezpieczniejszym miesiącem na drogach – o tych rzeczach powinieneś pamiętać jesienią W zeszłym roku to właśnie październik okazał się miesiącem, w którym miało miejsce najwięcej wypadków drogowych oraz kiedy zginęło w nich najwięcej osób. Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się warunki atmosferyczne, a więc i drogowe. Na co kierowcy powinni zwrócić szczególną uwagę? Oto […]

Tagi: Wypadek
Źródło: bezpiecznapodroz.org

Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami