Bezpieczeństwo  RSS
Całe miasto strefą tempo 30?Coraz więcej europejskich samorządów obejmuje ograniczeniem prędkości do 30 km/h teren całego miasta. Niedawno stało się tak w Bilbao, od 2021 r. taki limit będzie obowiązywał na większości ulic Brukseli, podobne rozwiązanie planowane jest też w Paryżu. Celem jest poprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Nikt nie spodziewa się jesiennego poślizgu?

#zrodlo

Jesienne warunki na drodze często powodują zwiększone ryzyko poślizgu. Koła samochodu mogą utracić przyczepność z powodu deszczu, zbutwiałych liści czy czarnego lodu pokrywającego jezdnię. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczą, jak zapobiegać związanym z tym zagrożeniom.

Tagi: Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Ostrożnie w pobliżu cmentarzy!W tym roku tradycyjne wizyty na grobach bliskich mogą rozłożyć się na kilka dni przed i po 1 listopada. Mimo to kierowcy powinni w najbliższym czasie być przygotowani na zwiększony ruch w pobliżu cmentarzy. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault mówią, w jaki sposób możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo w tych dniach. W związku z pandemią pojawiają się apele o odwiedzanie cmentarzy w innym terminie niż tradycyjny 1 listopada. Już w najbliższych dniach kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność w pobliżu tych miejsc. O czym należy pamiętać?

Tagi: Mini, Renault
Źródło: moto-przestrzen.pl

Czy jesienny nastrój zwiększa ryzyko wypadku?Nastrój kierowcy ma znaczenie podczas prowadzenia samochodu. Bezpieczeństwu nie sprzyja ani przygnębienie, ani nadmierna ekscytacja – najbardziej optymalny jest stan równowagi. Jak można wykorzystać tę wiedzę, by unikać zagrożenia na drodze?

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowco, o tym pamiętaj jesienią!Panujące jesienią warunki pogodowe niejednokrotnie utrudniają bezpieczną jazdę, dlatego potrzebne jest odpowiednie przygotowanie samochodu. Kierowcy powinni zwrócić uwagę zwłaszcza na stan wycieraczek, reflektorów czy akumulatora. Jesienią warunki do jazdy samochodem często są dalekie od ideału – deszcz, błoto, mgła, coraz krótsze dni nie sprzyjają bezpieczeństwu na drodze.

Tagi: MG, Akumulator
Źródło: moto-przestrzen.pl

Auta jadą szybko, bo zmiany w prawie wyhamowały


Propozycje rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na drogach nie spodobały się samorządowcom z powodów finansowych.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Jesienne wyzwania na drodzeOpadające na jezdnię liście, deszcz, duże różnice temperatur w ciągu doby – jesień to dla kierowców bardzo wymagająca pora roku. Dlatego warto przeprowadzić sezonowy przegląd samochodu i dostosować styl jazdy do panujących warunków. Oto 10 wskazówek, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróżowania autem w najbliższych miesiącach.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak zachować się na skrzyżowaniu równorzędnym?

#zrodlo

Skrzyżowania równorzędne to we współczesnych miastach niezbyt częsty widok, dlatego wielu kierowców nie potrafi się właściwie zachować w takim miejscu. Podstawą jest przestrzeganie zasady prawej ręki. O czym jeszcze należy pamiętać?

Źródło: moto-przestrzen.pl

Wydajemy pieniądze na fotoradary, ale ściągalność jest marna

#zrodlo
Przedstawiciele resortów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych tłumaczyli się wczoraj w Sejmie z funkcjonowania systemu fotoradarów. Nie potrafili przestawić szczegółowych pomysłów na poprawę sytuacji oprócz zwiększenia liczby urządzeń. Tymczasem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym już teraz nie jest w stanie obsłużyć wszystkich spraw. W rezultacie mandaty są ściągane tylko od co drugiego kierowcy.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Początek jesieni niebezpieczny dla rowerzystówW ubiegłym roku to właśnie we wrześniu i październiku w wypadkach na polskich drogach zginęło najwięcej rowerzystów w porównaniu do pozostałych miesięcy. Bezpieczeństwu nie sprzyjają coraz krótszy dzień oraz gorsze warunki atmosferyczne. Mimo to można spodziewać się, że wiele osób dojeżdżających do pracy czy szkoły będzie wybierać rower, by w czasie pandemii unikać korzystania z transportu publicznego.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Jak siedzieć w samochodzie?

#zrodlo

To, w jaki sposób siedzimy w samochodzie, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia pozycja za kierownicą, ale w razie kolizji pasażerowie siedzący prawidłowo mają również większe szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy tłumaczą, na co zwracać uwagę.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Kierowcy, ostrożnie w pobliżu szkółPo blisko półrocznej przerwie uczniowie wracają do stacjonarnej nauki, dlatego kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność w pobliżu placówek oświatowych. Powinni być przygotowani na nagłe pojawienie się dziecka na przejściu dla pieszych i pamiętać, że odwożąc swoich podopiecznych do szkoły, nie mogą zatrzymywać się w niedozwolonych miejscach.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Doświadczenie za kierownicą to nie wszystko

#zrodlo

Od lat największe zagrożenie na drogach stanowią młodzi, świeżo upieczeni kierowcy z grupy wiekowej 18-24 l, dla których wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji jest najwyższy*. Zdecydowana większość kierowców w Polsce to jednak starsze i bardziej doświadczone osoby, dlatego przede wszystkim od nich zależy bezpieczeństwo na drogach. Zagrożeniem są nieaktualna wiedza na temat przepisów, jeżdżenie na pamięć i nadmierna pewność siebie.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Powrót w korkuNa powrót z wakacji lepiej wybierać czas, gdy natężenie ruchu jest jak najmniejsze. Niekiedy się to nie udaje i wtedy czeka nas stanie w korku. W takiej sytuacji kierowca powinien zachować spokój, stosować się do przepisów o jeździe na suwak i korytarzu życia, utrzymywać odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu i nie rozpraszać się.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Prawo o ruchu drogowym. Ułatwienia dla kierowców, straty dla powiatów

#zrodlo
Posłowie zaakceptowali 5 z 6 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 r. nr 98 poz. 602 ze zm.). Chodzi o ustawę wprowadzającą dla kierowców wiele ułatwień administracyjnych związanych m.in. z rejestracją pojazdu.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Nadjeżdża generacja na elektrykachWłaściwie nie pamiętam, kiedy jeździłem z mamą na rowerze. Kiedy jej o tym powiedziałem, przyznała, że nawet miałaby ochotę , ale się trochę boi. Nie tylko ona – okazuje się, że podczas jazdy na rowerze lub hulajnodze zagrożenie ze strony samochodów i autobusów odczuwa ponad 1/3 Polaków. Mama ma ponad 65 lat.  Tymczasem okazuje się że im starsi Polacy, tym chętniej właśnie jazdę na rowerze wskazują jako ulubiony sport. Zwłaszcza w grupie powyżej 45 roku życia deklaruje tak aż 41% badanych.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Koniec z obowiązkiem posiadania prawa jazdy podczas kontroli. Sejm zmienia przepisy o ruchu drogowym

#zrodlo
Sejm przyjął doprecyzowujące poprawki do nowelizacji Prawo o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Odpowiednia prędkość – co to właściwie znaczy?Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z winy kierujących. Wielu kierowców uznaje, że odpowiednia prędkość to taka, którą na danym odcinku dopuszczają przepisy, ale w rzeczywistości należy wziąć pod uwagę również warunki atmosferyczne, natężenie ruchu drogowego, stan nawierzchni, masę i rozmiar użytkowanego pojazdu czy własną dyspozycję i umiejętności.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Za długą hulajnogą już nie pojedziesz. Nowe przepisy wyrzucą pojazdy z ulic


Nawet kilka tysięcy użytkowników elektrycznych hulajnóg nie będzie mogło legalnie używać pojazdów po wejściu w życie nowych przepisów. Bo te będą o kilka centymetrów za długie.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Iloma kawałkami drogi trzeba się podzielić na wakacjach?Nadmorskie miasteczko. 25 stopni, wiatr umiarkowany.  Pan w bermudach idzie z lodem ku swojemu samochodowi, zaparkowanemu w połowie na jezdni, w połowie na chodniku. Nagle obok przemyka rower. Panu z trudem udaje się utrzymać swój lód w waflu. - Widziałeś, jak się rozpędził? I to przed skrzyżowaniem! Loda by mi odkupował! – mówi do dziecka. Dziecko jest lekko przerażone – stara się mocno trzymać lód.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Cofanie samochodu – czy robisz to dobrze?Nieprawidłowe cofanie to częsta przyczyna wypadków powstających z winy kierujących, mimo że ten manewr wykonujemy stosunkowo rzadko. Na co należy zwracać uwagę podczas cofania samochodu? Znaczenie ma m.in. koncentracja uwagi, odpowiednia prędkość i umiejętne korzystanie z lusterek.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

Przegląd auta będzie potwierdzony zdjęciem


Ministerstwo Infrastruktury wznawia prace nad zwiększeniem nadzoru na stacjami kontroli pojazdów (SKP). Szykowana zmiana przepisów wynika z konieczności dostosowania prawa do unijnej dyrektywy 2014/45/UE, która określa minimalne wymagania badań technicznych aut. Termin na uchwalenie regulacji minął już trzy lata temu, a od dwóch powinniśmy je stosować.

Tagi: Mini
Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

W Warszawie kara za brak opłaty za parkowanie zostanie podniesiona z 50 do 250 zł

#zrodlo
W stolicy kara za brak opłaty za parkowanie zostanie podniesiona z 50 do 250 zł. Dotyczy to Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Tak w czwartek zdecydowali stołeczni radni.

Tagi: Warszawa
Źródło: www.gazetaprawna.pl

Uwaga, roboty drogowe!Jazda w strefie robót drogowych wiąże się z wieloma zagrożeniami, m.in. z powodu zmienionej organizacji ruchu czy ubytków w nawierzchni. Odpowiednia prędkość i zachowanie dystansu – o czym jeszcze powinni pamiętać kierowcy w takiej sytuacji? Podczas wyjazdów na wakacje nietrudno natknąć się na strefę, w której prowadzone są prace drogowe. Wielu kierowców bagatelizuje zagrożenia z tym związane, mimo że co roku w takich miejscach dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Źródło: moto-przestrzen.pl

Tańsze parkowanie dla mieszkańców uzaleznione od meldunku. Eksperci: Nie ma podstaw


Od lat mówi się, że meldunek jest fikcją, a mimo to miasta uzależniają od niego wydanie kart uprawniających właścicieli aut do ulgowych opłat. Zdaniem ekspertów nie ma podstaw, by różnicować użytkowników drogi ze względu na to kryterium

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Koniec z mandatami za brak prawa jazdy. Co jeszcze zmieni się w prawie o ruchu drogowym?


Łatwiejsza rejestracja pojazdów, możliwość czasowego ich wycofania z ruchu, likwidacja kart pojazdu i konieczności naklejania na szybę nalepek kontrolnych, a także koniec mandatów za nieposiadanie przy sobie dokumentu prawa jazdy – takie m.in. zmiany w ustawie – Prawo o ruchu drogowym zatwierdził w piątek Sejm.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Koniec z obowiązkiem posiadania przy sobie prawa jazdy. Sejm za nowelą Prawa o ruchu drogowym

#zrodlo
Posłowie opowiedzieli się w piątek za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce.

Źródło: prawo.gazetaprawna.pl

Podziel się drogąLetni Salon Forda pojawił się w Porcie Jastarnia już po raz drugi. Odwiedzający mogą odbyć bezpłatne jazdy testowe oraz doświadczyć specjalnie przygotowanej rzeczywistości wirtualnej, która przedstawia świat widziany  z punktu widzenia rowerzysty czy kierowcy. Letni Salon Forda jest bowiem jednym z elementów kampanii społecznej Forda “Podziel się drogą”.

Tagi: Ford
Źródło: moto-przestrzen.pl

Sejm: Komisja pozytywnie o zmianie Prawa o ruchu drogowym, dotyczącej m.in. rejestracji pojazdów

#zrodlo
Sejmowa komisja infrastruktury pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje m.in. cyfryzację rejestracji pojazdów, możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego na wniosek właściciela oraz zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Z piskiem opon po jagodyLatem przy drodze można spotkać osoby sprzedające owoce sezonowe czy grzyby. Gwałtowne hamowanie i zjazd na pobocze w celu dokonania zakupu może jednak skończyć się wypadkiem. Pobocza nie należy traktować jako parkingu, ponieważ służy ono również do ruchu pieszych i niektórych pojazdów.

Tagi: Wypadek
Źródło: moto-przestrzen.pl

reklama


Polecamy
Wypożyczalnie hulajnóg – warto wiedzieć

Wypożyczalnie hulajnóg – co warto wiedzieć?Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że na wielu ścieżkach ponownie będziemy mogli zobaczyć poruszających się elektryczną hulajnogą. Wypożyczalnie hulajnóg – co warto wiedzieć korzystając z ich usług?  Wypożyczalnie hulajnóg – warto wiedzieć – coraz większa popularność  Elektryczne hulajnogi w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Trudno się zatem dziwić, że rynek postanowił błyskawicznie […]

Tagi: MG
Źródło: bezpiecznapodroz.org

reklama

Motoryzacja   Filmy   Finanse   Gry (eng)   Wiadomości (Strona główna)   Kobieta   Komputery   Wiadomości (eng)   Plotek   Turystyka   Praca   Sport
Kontakt z nami